A soros elnök Dánia azt szeretné, ha az EU mindent bevetne Magyarországgal szemben
A dán Európa-ügyi miniszter szerint az EU-nak azt is meg kellene vizsgálnia, hogy korlátozza-e az uniós forrásokhoz való hozzáférést a jogsértő országok esetében.
A dán Európa-ügyi miniszter szerint az EU-nak azt is meg kellene vizsgálnia, hogy korlátozza-e az uniós forrásokhoz való hozzáférést a jogsértő országok esetében.
Biztonság, biztonság, biztonság – ez a Donald Tusk vezette lengyel kormányzat mottója az EU soros elnökségéhez, amelyet január elsején vesz át Orbán Viktortól. Bírálatból is kijut az elődnek, de sokkal finomabban, mint korábban.
A lengyelekkel már tavaszra befejeződnek a tárgyalások, év végéig a magyar oldalon is megtörténhet az első egyeztetés a 2021-ben felfüggesztett pénzekről.
Sportlövészet, alternatív gimnázium és a másságot is elfogadó óvoda – ezt láthatták a II. kerületben az EU-tagállamok oktatási szakpolitikusai, amikor Magyarországon jártak.
Teherán tagadja, hogy ballisztikus rakétákat szállított volna Oroszországnak.
Tagadtak, magyarázkodtak, most végül mégis úgy tűnik, beismerték, hogy menekülttábor épül.
Maratoni, közel kétórás nemzetközi sajtótájékoztatót tartott Orbán Viktor az Európai Parlamentben.
Magyarország blokkolja az uniós békekeret 6,5 milliárd eurójának kifizetését, amíg Ukrajna nem lazít a Lukoilra vonatkozó szankciókon, amelyek miatt az orosz cég nem tud Magyarországra és Szlovákiába exportálni. Magyarország egyébként már hónapok óta blokkolja a békekeret-kifizetéseket.
A váltás két napja, Orbán washingtoni érkezése után történt.
“Ukrajna nélkül nem lehet Ukrajnáról tárgyalni” – véli az Európai Tanács elnöke.
Arra azonban nem válaszolt, hogy két és fél év után miért éppen most.
Az ukrán elnök reméli, hogy Magyarország hatékonyan lesz képes hirdetni a közös európai értékeket, célokat és érdekeket.
Nem sikerült az Európai Bizottság elnökének és Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek is megfelelő időpontot találni, amikor Budapestre látogatva bemutatnák neki a félévi programot.
Miért nincs még végleges döntés az uniós csúcsvezetőkről? Mi lesz Magyarország dolga az uniós elnökség során, és mennyire befolyásolhatja az európai napirendet? Lesz-e helye Orbánnak Meloni mellett, és mekkora fejmosásra számíthat a következő hónapokban? Közéleti podcastunkban összefoglaltuk, hogyan indult az új ciklus Európában a választások után.
Jaap Hoeksma holland jogfilozófus szerint az illiberális magyar kormánynak nem szabadna ellátnia az EU soros elnöki teendőit. Azt írja, minősített többséggel meg lehet változtatni az elnökség rendjét, ezért az Európai Parlamentnek meg kell győznie az Európai Tanácsot, hogy az függessze fel a magyar mandátumot.
Alberto Alemanno szerint alapvető dilemma, miként láthatná el a tisztséget Magyarország, majd utána közvetlenül Lengyelország, amikor mind a kettő alapvető közösségi értékeket szeg meg.
A lengyel elnökséggel szemben is aggályok merültek fel, a javaslatokat mindkét ország esetében lehetne alkalmazni.
Az Igazságügyi Minisztérium arra utal, hogy az Európai Parlamentben a Magyarország ellen érkező támadások során magyar baloldal mozgatja a szálakat.
Attól kell tartani, hogy 2024 második fele – ekkor tölti majd be Magyarország az EU soros elnökségét – végzetesen gyenge szakasz lesz az Unió életében, írja az osztrák lap elemzése.
Ezért a munkáért az államtitkári fizetésén felül külön juttatásban részesül, de ennek összegét a miniszterelnök határozza meg, ezért a kinevező kormányhatározatban nem szerepel.